تجهیزات انبارداری

تجهیزات انبارداری

تجهیزات انبارداری به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که به نوعی حمل و نقل بارها را آسان‌تر می‌نمایند ، این دستگاه‌ها که به شکل‌های متنوع طراحی و ساخته می‌شوند هریک مناسب کاربرد خاصی هستند. غالباً بالابرهای صنعتی را در سه دسته قرار می‌دهند: جک پالت ها ( پالت تراک ها ) ، استاکرها ( لیفتراک های دستی ) ، میزهای بالابر ( میزهای هیدرولیک )

ارتفاع بالابری 20 تا 350سانتی متر

با ظرفیت 350 کیلوگرم تا 5 تن

جک پالت ها ( پالت تراک ها )

معمولاً تجهیزات انبارداری فقط بمنظور حمل و جابجایی بار بکار گرفته می‌شوند. به گونه ای که بارهای سنگین و یا با شکل نامتقارن دارند که جابجایی آن‌ها بصورت عادی و به سادگی ممکن نیست ، برروی پالت‌های مخصوص قرار گرفته و توسط دستگاه‌های جک پالت جابجا می‌شوند.

انواع مختلف جک پالت عبارتند از: جک پالت استاندارد ، طول بلند و کوتاه ، عرض زیاد ، انحنادار ، قیچی ، ضد زنگ و …

 1. میز هیدرولیک
 2. جک پالت قیچی

  جک پالت قیچی دستی

  جک پالت قیچی شارژی

 3. یدک کش

  یدک کش دیزلی

  یدک کش نیمه برقی

 4. تجهیزات انبارداری کارکرده
 5. بشکه گیر

استاکرها ( لیفتراک دستی )

غالباً با هدف بالا و پایین بردن اجسام و بار بکار می‌روند. البته جهت حمل و جابجایی بار نیز استفاده می‌شوند ولی هدف اصلی بکارگیری این دستگاه‌ها بارگیری و تخلیه نمودن بار است. در قسمت قابل توجهی از کارها ، این دستگاه‌ها می توانند جایگزین خوبی برای لیفتراک‌های بزرگ که ممکن است خرید آن‌ها برای هر مجموعه ای مقرون به صرفه نباشد ، باشند. این لیفتراک ها دارای انواع دستی و نیمه برقی ( نیمه اتوماتیک ) و تمام برقی ( تمام اتوماتیک ) هستند.

میزهای بالابر ( میز هیدرولیک )

این دسته از تجهیزات جابجایی اکثر اوقات بمنظور جابجایی‌های کم حجم و در دسترس کاربرد دارند. مثلاً جهت جابجایی یک قطعه سنگین یا یک قالب خاص بمنظور انجام عملیات ماشین کاری برروی آن به گونه ای که همانطور که بار برروی آن است عملیات خاصی نیز روی آن انجام شود و به جای دیگر انتقال یابد.

میزهای بالابر دارای انواع ساده ، برقی و در ظرفیت و ارتفاع‌های گوناگون هستند.

انواع تجهیزات انبارداری